tento web provozuje


HOTLINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 


 
Dostupnost podle Monitoring-serverů.cz
 

ll SRÍ LANKA ll

 

HOTELY

*****

EDEN RESORT & SPA

BERUWELA

*****

TAJ EXOTICA

BENTOTA

*****

THE PRIVILEGE

WADUWA

****

RIVERINA

BERUWELA

***/****

VILLA OCEAN VIEW

WADDUWA

***

INDURAWA BEACH

INDURAWA

***

LIHINIYA SURF

BENTOTA

***

TANGERINE BEACH

KALUTARA

***

SERENDIB

BENTOTA

 

4-DENNÍ OKRUH SRÍ LANKOU

 

3-DENNÍ OKRUH SRÍ LANKOU

 

 

 

Už Marco Polo považoval Srí Lanku za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa. Tato malebná perla Indického oceánu je jako velká slza zavěšena u jižního cípu Indie. Vzdálenost od ní je necelých 50 km a obě země jsou prakticky spojeny tzv. Adamovým mostem (úzký pruh tvořený sérií korálových ostrovů). Rozloha Srí Lanky je 65.610 km², délka 350 km a šířka 180 km. Hlavním městem je Colombo, město nacházející se na jihozápadě země. Na ostrově žije přibližně 20 000 000 obyvatel, z nichž 74% je sinhálského, 18% tamilského původu a 8% jiných, více je osídlena jižní část ostrova.

Oficiálními jazyky země jsou sinhálština a tamilština, což jsou dva základní národní jazyky, jako „spojovací“ jazyk je používána angličtina.

Mezi obyvateli převládá buddhistické náboženství (cca

70%, hlavními vyznavači jsou Sinhálci), dále zde mají

Srí Lanka - Sigiriya Rock

 

Srí Lanka

 

Srí Lanka - maják v Galle

 

Srí Lanka

zastoupení hinduistické vyznání (cca 15%, převážně Tamilové), muslimské a křesťanské náboženství. Srí Lanka je demokratickou republikou, oficiální název je Srílanská demokratická socialistická republika. Hlavou státu je prezident. Hrubý národní produkt je 2.500 USD/osoba. Nejdůležitějšími průmyslovými odvětvími jsou výroba textilu a kožených výrobků, výroba potravin, nápojů a tabákových výrobků, výroba chemikálií, umělých hmot, výrobků z gumy a papíru. V oblasti zemědělství je hlavní pěstování gumovníků, čajovníků a kokosových palem. Sektor služeb tvoří přes 50% celkové struktury HDP. V rámci tohoto odvětví zaujímají hlavní postavení služby finančního sektoru a turistika. Nejvýznamnějšími hospodářskými partnery jsou USA, Velká Británie, Německo, japonsko, Singapur, India, Čína, Jižní Korea.

Historie Srí Lanky se začala psát kolem na přelomu 6. a 5. stol. př.n.l., kdy na ostrov dorazili pravděpodobně ze severní Indie první Sinhálci. Usídlili se v suché, severní rovinaté oblasti a založili království Anuradhapura. Sem také zavítal ve 3. stol. př.n.l. Mahinda, syn indického císaře Ašóky, aby šířil buddhistické učení. To se v oblasti velmi dobře ujalo, a tak není divu, že právě zde vznikla tzv. théravédská škola. V 10. stol. n.l. králové Srí Lanky přesídlili do Polonnaruwy a ještě o několik století později do Kandy. Na počátku 16. stol. zavítali na ostrov první kolonizátoři – Portugalci. Ti zemi nazývali Ceilao. Podařilo se jim osídlit pouze pobřežní oblasti, stejně tak jako těm následujícím – Holanďanům. Celý ostrov ovládli v r. 1815 Britové, ostrov přejmenovali na Ceylon a zničené kávové plantáže nahradili čajovníkovými. Vývozním artiklem Srí Lanky je dodnes cejlonský čaj. Po II. světové válce získala země nezávislost, v roce 1972 byl přijat původní název ostrova Lanka společně se slovem Srí, což v sinhálštině znamená „nadějný“ nebo také „zářivý“.

 

Srí Lanka je typická země s tropickým podnebím. Na západním a jižním pobřeží a hornatém vnitrozemí jsou nejpříznivějšími a nejsuššími měsíci období od prosince do března, na východním pobřeží pak od května do září. V evropském zimním období přijíždí na Srí Lanku nejvíce turistů, jsou i vyšší ceny. Výhodami nízké sezóny jsou nižší ceny letenek i ubytování a méně turistů v exponovaných místech a ani počasí není špatné – teploty příliš neklesají, pouze častěji prší. Průměrná teplota v Colombu a níže položených pobřežních regionech se pohybuje kolem 27 °C, v středněhorských oblastech v okolí města Kandy je pak cca 20 °C, v ještě výše položených oblastech klesá až cca k 16 °C.

 

Pro jižní část je typická překrásná kopcovitá krajina, severní část pokrývá rozsáhlá planina. Nejkrásnější pláže se nacházejí na jihozápadním, jižním a jihovýchodním pobřeží. Nejvyšší horou je Mt Pidurutalagala (2524 m). V tropických deštných lesích jižní části rostou kromě ebenových a týkových stromů také nádherné orchideje, pro chladné vlhké lesy v horách jsou typické lesíky se zákrsky a rododendrony a severní pláně jsou pokryty trávou a křovinami. Co se týká fauny, pro Srí Lanku je typickým zvířetem slon, který je skutečně všudypřítomný, ale žijí zde i leopardi, medvědi, opice, krokodýli a kobry, v lagunách lze spatřit i plameňáky. Prakticky na každém kroku je možné potkat zvědavé opice. Pozor, nekrmit je.

 

Praktické informace

 

Měna

Srí Lanka - starý budhistický klášter

 

Srí Lanka

 

Srí Lanka

 

Srí Lanka

 

Srí Lanka

 

Srí Lanka

 

Srí Lanka

Měnovou jednotkou je jedna srílanská rupie, která se dělí na 100 centů. Mince existují v hodnotách 5, 10, 25 a 50 centů a 1, 2, 5 a 10 rupií. Bankovky se vydávají v hodnotách 10, 20, 50, -100, 200, 500 a 1000. Nejlepší měnou zde je americký dolar. Kreditní karty jsou bez problémů přijímány (hlavně MasterCard a Visa), i když pro drobnější nákupy je lepší mít hotovost.

 

Časový posun

Ve Srí Lance je nutné posunout si hodinky o pět hodin dopředu.

 

Vstupní formality

Při pobytu do 30 dnů platí bezvízový styk, je vyžadován cestovní pas platný ještě nejméně 2 měsíce po návratu. Při příletu na Srí Lanku je třeba vyplnit Immigration Landing Card, která se předkládá společně s pasem během imigrační procedury. Cestující by měl být schopen prokázat zajištění pobytu (rezervace hotelu a dostatečné množství peněz nebo šeků v minimální výši 30 USD na osobu a den pobytu).  

 

Celní předpisy

Bez cla může každá osoba dovézt na Srí Lanku věci osobní potřeby, včetně 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 375 gramů tabáku, dále 2 láhve vína, 1,5 litru lihovin, osobní parfémy a 250 ml toaletní vody. Povoluje se dovézt dárek či suvenýr v maximální hodnotě 1000 srílanských rupií. Všichni cestující jsou povinni deklarovat při vstupu drahé kovy, zbraně, drogy, narkotika a veškeré zboží obchodní povahy. Ze Srí Lanky se nesmí vyvážet zlato, platina, stříbro, starožitnosti, drahokamy a polodrahokamy (ani v zakoupených špercích), slonovina, narkotika, zbraně ani munice, zvířata ani rostliny. Ze Srí Lanky je povoleno vyvézt max. 250 srílanských rupií, 3 kg čaje a zboží zakoupené pro osobní potřebu.

 

Očkování

Při cestách na Srí Lanku je doporučeno očkování proti hepatitidě A a tyfu. Všeobecně se rovněž uvádí, že je vhodné brát antimalarika.

 

Bezpečnost v zemi

Přibližně od poloviny osmdesátých let probíhala v zemi občanská válka mezi vládními vojsky a separatistickou teroristickou organizací tamilských tygrů (LTTE). Útoky v zemi nebyly nikdy vedeny proti turistům, jednalo se o nové politické uspořádání země a o ekonomické rozdělení moci. V únoru roku 2002 došlo mezi oběma stranami k dohodě o příměří, které je v zásadě dodržováno. Střední a jižní část Srí Lanky je bezpečná - jako nejméně riziková se jeví přímořská letoviska na jih od Colomba, střed ostrova a historická města Polonaruwa, Sygirya a Anuradhapura.

 

Elektřina, video, foto, mobilní telefony

Elektrické napětí je 230-240 voltů. Vzhledem k naprosto nestandardním zásuvkám je třeba pořídit si adaptér (na Srí Lance běžně k dostání v prodejnách elektra) nebo si s sebou vzít bateriové přístroje. Co se týče filmů a kazet – je lepší být vším vybaven již před cestou. V zemi jsou sice prodejny s tímto zbožím, ale není jisté, že bude vždy k dispozici to pravé a potřebné. Pozor – vždy je třeba požádat o možnost fotografování či natáčení lidí, posvátných míst či interiérů klášterů dříve, než se s tím začne (např. v Dambulle je vše zakázáno, jinde dovoleno za poplatek). Hlavním partnerem pro všechny české mobilní operátory je Sri Dialog.

 

Jídlo na Srí Lance je velmi chutné. Hlavním pokrmem je rýže a karí (na všechny možné způsoby). Dalším nevyhnutelným doplňkem srílanské kuchyně jsou různé druhy tropického ovoce a zelenina. Jídla jsou často velmi kořeněná a ostrá, pokud to i přesto je málo, stačí přidat trochu všudypřítomné pol sambol (příloha vyrobená z nastrouhaných kokosů, chilli a koření). Častá je příloha zvaná mallung (nařezané zelené listí s kořením, lehce osmahnuté) či parripu (červená čočková kaše). Časté jsou i pokrmy z ryb a mořských živočichů. Mezi unikátní jídla patří hopper (malá omeleta, někdy podávaná s vejcem naměkko nebo medem a jogurtem). Rýžovou náhražkou může být pittu (směs rýže a nastrouhaného kokosu). Na ulicících se dají koupit tzv. rotty (různé náplně jako chilli, cibule, slanina, vejce aj. zabalené v omeletě). Srílančané mají i spoustu dezertů – mj. wattalappam (mléčný pudink s karamelovou příchutí), kiri peni (tvaroh s medem či sirupem), kavun (kořeněný moučný a sirupový dort) či kiri bath (rýže vařená v mléce). K dostání je velký výběr nápojů typu Sprite, Fanta, Cola a samozřejmě i balená voda. Osvěžujícím přírodním nápojem je thambilli (kokos na pití). Nedoporučuje se do těchto nápojů přidávat led, neboť není zřejmé, z jaké vody byl vyroben. Na Srí Lance se často pije tzv. milk tea (čajový odvar s horkým mlékem a cukrem). Poměrně drahým pitím na místní poměry jsou piva. Mezi populární alkoholické nápoje patří toddy (jakýsi mošt z kokosového mléka) a arak (vyrábí se ze zkvašeného a kultivovaného toddy).

 

Nejzajímavější místa

 

Srí Lanka

 

Srí Lanka

 

Pinnewala Elephant Orphanage – sloní sirotčinec

 

Pinnewala Elephant Orphanage

 

Sigiriaya

Anuradhapura – nejvzácnější ze srílanských historických měst leží na sever od Kandy. V historické části města je obrovské množství starobylých památek, z nichž jmenujeme alespoň některé -  ‘’ Sri Mahabodhi ‘’ – 2200 let starý a nejstarší historicky zdokumentovaný strom, dále buddhistický chrám “Ruvanvelisaya dagoba”, pocházející z 2. století před Kristem se zdí s proslulým vlysem se stovkami slonů, “Thuparama dagoba” ze 3. století před Kristem, která je považována za nejstarší v zemi vůbec, a pozůstatky 1600 sloupů kdysi monumentálního devítipatrového “Brazen Palace”.

 

Colombo -  hlavní a zároveň prakticky jediné velké město zde je hlučné, frenetické a trochu bláznivé, ale jeho návštěva či prohlídka může proběhnout naprosto v pohodě, protože skutečným národním mottem se stala věta „no problem“, vše se řeší ochotně a s úsměvem. V severní části města je obchodní centrum obchodními domy, úřady a centrální bankou, ale jsou tu turistické zajímavosti jako věžní hodiny – bývalý maják – a množství výstavných koloniálních budov, které připomínají slávu bývalé říše.  Na jihu leží Cinnamon Gardens, módní čtvrť s alejemi, elegantními sídly a rozsáhlým parkem. Ve východní části města podráždí čichové buňky turistů tržiště Pettah bazaar, kde se kromě zeleniny, ovoce, koření, čaje a masa dají koupit i drahokamy, výrobky ze zlata, stříbra a mosazi. Návštěvníci hlavního města by neměli vynechat ani návštěvu Národního muzea a Galerie umění.

 

Dambulla – místo ležící na poloviční cestě mezi Kandy a Anuradhapurou je proslavené jeskynními chrámy, jejichž historie sahá až na počátek našeho letopočtu. Kromě fresek zde přitahuje pozornost kolosální, 14 m dlouhá socha ležícího Buddhy, vytesaná ve skále v jedné z jeskyní.

 

Kandy – bývalé hlavní město a historická bašta buddhistické síly se rozkládá v malebné kopcovité krajině kolem klidného jezera ve vnitrozemí asi 100 km severovýchodně od Colomba. Město má zvláštní architekturu, pro kterou jsou typické kachlové stříšky a centrum města má kouzelnou atmosféru díky zvláštní směsici starých obchodů, hluku, autobusů, trhů a hotelů. Nejvýznamnější památkou v Kandy je osmiúhelníková stavba Dalada Magaliwa = Chrámu Zubu s vzácnou relikvií – posvátným zubem Buddhy. Návštěvníci města vždy navštíví i jednu z nejkrásnějších botanických zahrad na světě – Peradeniya Botanic Garden s rozsáhlou sbírkou orchidejí.

 

Matale – malé rušné město ležící 24 km od Kandy. Je zde zajímavý buddhistický chrám Sri Muthumarlamman. Hlavně se zde nachází centrum tradic Matale, kde podporují některá z nejlepších srílanských řemesel, mj. výrobu batikovaných látek.

 

Negombo – bývalá rybářská vesnice, jedno z přímořských letovisek ostrova.

 

Pinnawala - Pinnewala Elephant Orphanage – sloní sirotčinec, který je největší atrakcí tohoto typu na Srí Lance a kde se pečuje o sloní mláďata, jež osiřela nebo byla  opuštěna matkami. Během prohlídky shlédnou návštěvníci také koupání sloních mláďat.

 

Polonnaruwa - druhé největší starobylé město v zemi pochází z 11. století. Pro zdejší zajímavou  krajinu jsou typické vodní nádrže, z nichž nejznámější je ‘’Parakrama Samudra’’.

V historické části města se nachází nepřeberné množství památek, z nichž nejproslulejší je ‘’Gal Vihara‘’ – komplex soch sedího, ležícího a stojícího Buddhy, vytesaný v žule. Sochy jsou ve velikosti od 7 do 14 metrů.

 

Sigiriaya - skalní pevnost,  která byla postavena v 5. století našeho letopočtu za doby vlády krále Kashyapy a která je nalezištěm vzácných skalních fresek – nejznámější z nich jsou “Nebeské panny ze Sigiriya”.

 

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

 

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

 

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

 

webdesign l © Jiří Částka l www.castka.cz